Bookmark Us

Bookmark Website 
Bookmark Page 
Pridat k oblubenymRSSNewsletter

Predaj áut poklesol a pritom na prémiu majú nárok ešte tisíce ľudí

13 okt 2009 11:14
Verzia pre tlač
ILUSTRAČNÉ FOTO: VW

BRATISLAVA - Napriek tomu, že je ešte asi 6 tisíc nevybavených nárokov na šrotovné, predaj áut v septembri poklesol o vyše 15 percent oproti minulému roku. Osobných a malých úžitkových áut sa predalo dokonca o vyše 1300 menej ako v auguste.

,,V septembri si kúpilo zo šrotovacej prémie auto  asi len 500 ľudí. Na prémiu má pritom do konca roka nárok ešte okolo 6 tisíc žiadateľov, ktorí už o prémiu požiadali, ale auto si zatiaľ nekúpili,“ povedal Lukáš Novosad zo Združenia automobilového priemyslu, ktoré zverejnilo štatistiky predaja áut. Podľa neho to asi ani všetci nestihnú. Registrácie nových osobných a malých úžitkových áut však za deväť mesiacov tohto roka narástli vďaka podpore štátu o vyše jeden a pol percenta v porovnaní s minulým rokom.

Aj keď predaje áut klesli, predajcovia ešte budú zo šrotovného naďalej ťažiť. ,,Do konca októbra máme ešte asi 500 objednávok. Nakoľko  ešte niekoľko tisíc šrotujúcich zákaznikov nemá vybraté nové auto,  títo motoristi si ešte len teraz objednávajú autá. Je možné očakávať zotrvačný stav predaja až do konca roka,“ spresnila Jana Rajcová z Renaultu. Renault je jednotkou v šrotovnom. Druhé najpredávanejšie autá v šrotovnom sú Škody.

Aj v septembri sa podarilo Škode udržať sa na prvom mieste v predajnosti áut. Druhý je Renault, za ním Peugeot a Kia. Kórejská automobilka, ktorá vyrába Cee´d na Slovensku, zvýšila svoje celosvetové predaje v septembri o vyše 40 percent.

Mercedesy zo šrotovného veľmi neprofitovali a Ilja Majda z Mercedes-Benz Slovakia predpokladá, že dôjde k ďalším poklesom predaja. ,,Predpokladáme, že predaj do konca roka bude klesať. Vplyv šrotovného sa stratí a úroveň predajov bude zodpovedať reálnemu dopytu. Ale nepredpokladáme, že nákupy fleetových zákazníkov začnú stúpať. Nie je na to dôvod. Skôr naopak. Firmy majú stále problémy a odkladajú nákupy,“ dodal Majda.

Nákladiaky sa stále predávajú oveľa menej ako pred rokom, avšak autobusov sa prvýkrát tento rok predalo viac ako pred rokom. ,,Za deväť mesiacov roku sa zaregistrovalo 440 nových autobusov, čo je oproti rovnakému obdobiu vlani prvýkrát tohto roku viac, a to o vyše 6,5 percenta. Na čele zostáva Irisbus s takmer 60 percentným podielom na trhu, na druhom mieste je SOR a na treťom Novoplan,“ doplnila Mária Nováková, šéfka združenia.

Za deväť mesiacov sa predalo však o vyše 62 percent menej nákladných áut do 12 ton a vyše 74 percent menej nad 12 ton. Príčinou je stav v preprave, kedy veľké množstvo malých prepravcov bankrotuje a veľké množstvo sa zbavuje nadbytočných kapacít.

Autor: Zuzana Bírešová

 

Vaše hodnotenie: Žiadne Priemer: 5 (2 hlasov)